Kawa z kafetierki
Przygotowanie:
Najprostsza wersja jest następująca:
Do podstawy kafetierki wlać wodę w takiej ilości, aby nie zakryć zaworka bezpieczeństwa. Następnie nasypać kawę mieloną do specjalnego lejka, można lekko uklepać łyżeczką, ale nie ubijać mocno. Nałożyć lejek na podstawę z wodą, od góry nakręcić czajniczek. Postawić na ogniu, gdy woda się zagotuje w górnym czajniczku pojawi się gotowa kawa.
Sekret jednak jak zawsze tkwi w szczegółach i przy drobnych modyfikacjach można otrzymać kawę bardziej bogatą w aromaty, nieco delikatniejszą i zdaniem wielu naturalnie bardziej słodką. Co zrobić, aby to osiągnąć?
Kawa nie powinna być zbyt drobno zmielona. We Włoszech na wielu opakowaniach kawy jest informacja o tym, do czego najlepsza jest dana kawa – do ekspresu, kafetierki czy zaparzania po turecku. Warto wykorzystać te informacje.
Kawa będzie mniej gorzka, jeśli do podstawy kafetierki wleje się gorącą wodę. Wtedy inaczej zachodzi proces zaparzania i otrzymuje się napój delikatniejszy w smaku. Uwaga, przy gorącej wodzie trzeba zachować dodatkowe środki ostrożności, na przykład zakręcać czajniczek przez ściereczkę, aby się nie poparzyć.
Postawić kafetierkę na ogniu z otwartą pokrywką, aby można było obserwować rozwój wydarzeń. Kiedy kawa zacznie wypływać dużym strumieniem i będzie miała żółty kolor, trzeba czajniczek zdjąć z ognia i owinąć jego podstawę wilgotną ściereczką. W ten sposób zatrzyma się dalszy proces i zapobiegnie pojawieniu się dodatkowej goryczy w kawie.
Kawa z kafetierki jest bardzo charakterna, ma mocny, nasycony smak i wyrazisty zapach. Smakuje inaczej niż espresso z ekspresu, ale we Włoszech funkcjonuje na równi z profesjonalnym espresso, Włosi w prywatnych domach często używają właśnie kafetierki, a nie maszyn do espresso.