Grupa
Elena Kostioukovitch „Sekrety włoskiej kuchni”
Elena Kostioukovitch
Sekrety włoskiej kuchni
Recenzje książek kulinarnych

Na początku trochę pomarudzę. Gdybym nie wiedziała od przyjaciół, że książka warta jest bliższej znajomości, po pierwszym spotkaniu odłożyłabym ją na półkę. Okładka wprawdzie ładna, ale zarówno tytuł, jak i grafika zapowiadają po prostu kolejną książkę kucharską. A tymczasem opowieść Eleny Kostiuokovitch pozostaje wprawdzie w kręgu spraw kulinarnych, ale daleka jest od nauki kucharzenia. Zastanawiam się, dlaczego polski wydawca nie został przy oryginalnym tytule, który w swobodnym przekładzie brzmi: „Dlaczego Włosi lubią rozmawiać o jedzeniu?“. To znacznie bliższe duchowi tej książki i znacznie lepiej naprowadza na to, czego można się po niej spodziewać.

 

Bo czymże ona jest? To wielka podróż przez włoską tradycję kulinarną, wędrówka po stołach historycznych i regionalnych, po kulturze picia, jedzenia i cieszenia się biesiadowaniem. Autorka jest eseistką i tłumaczką, specjalistką między innymi od włoskiego baroku. Miłośniczka włoskiej kuchni spotyka się tu z erudytką, dzięki czemu powstała książka nie tylko smakowita, ale szczegółowo udokumentowana, wsparta ogromną bibliografią, cytatami i anegdotami. Na sześciuset stronach znalazło się miejsce na omówienie wszystkich włoskich regionów, a także na rozważania o makaronach, pizzy, oliwie z oliwek czy kuchni śródziemnomorskiej. Są tu też Amerykanie i Żydzi, restauratorzy i tyrani, twórcy slow food i włoska pasja w zwalczaniu fast food. Czytając tę książkę, mamy wrażenie przebywania we włoskim domu, w którego centrum znajduje się kuchnia i bez względu na to, gdzie akurat się siedzimy, zawsze dochodzi nas przyjazny odgłos kuchennej krzątaniny. Wydaje się, że Włosi jedzą nie po to, by podtrzymać funkcje życiowe, ale by nadać swemu życiu sens.

 

Myślę, że po tę książkę powinni sięgnąć nie tylko wielbiciele pizzy i pasty, ale wszyscy ci, którym nieobca jest radość smakowania. To prawda, że jest tu mnóstwo szczegółowych informacji na temat lokalnych specjałów Umbrii czy Sycylii, ale to przede wszystkim przekrojowy portret pewnej fascynującej kultury, spacer po południowej mentalności i temperamencie. Bardzo wysmakowany spacer.

Elena Kostioukovitch „Sekrety włoskiej kuchni”

OCEŃ WPIS

5
liczba głosów: 2

KOMENTARZE:

Autor: Brytfanna:)
Rewelacyjny, zachęcający opis:):) poszukam i kupię:)

DODAJ KOMENTARZ