Grupa
Kuchnia Apulii
Apulia
Słonecznie i prosto
Kuchnie regionalne

Ten region należy do ładniejszych we Włoszech, choć jest to raczej piękno natury niż zabytków, których nie ma tu tak wiele jak w innych regionach kraju. Apulia (Puglia) leży na wschodzie Włoch, rozciąga się wzdłuż wybrzeża Adriatyku. Ziemia jest urodzajna i bogata, a tutejsza kuchnia obfituje w smaki, choć najbardziej lubi się tu dania proste, z tradycją chłopską w tle.

 

Trudno zliczyć wszystkie warzywa, jakie pojawiają się na apulijskich stołach. Chętnie jada się tu pomidory, cukinie, bakłażany, paprykę, ziemniaki, brokuły, fenkuł, kalafior czy cykorię. Na porządku dziennym są też warzywa strączkowe, m.in. ciecierzyca, soczewica i fasola. Znaleźć tu można także warzywa, których ze świeca szukać w innych częściach kontynentu, na przykład puntarelle, dzika cykoria, słodkie karczochy czy gorzkawe cebulki dzikiego hiacyntu.

 

Silna jest też w regionie pozycja makaronów, co wynika nie tylko z południowego charakteru regionu, lecz także z dużych upraw pszenicy twardej. Pszenica durum, wykorzystywana do produkcji makaronu, doskonale sobie radzi właśnie w klimacie suchym i gorącym. A skoro pszenica, to nie może również zabraknąć chleba. Pane di Altamura ma twardą, popękaną skórkę, puccia di pane to z kolei mały, miękki chlebek z oliwkami. Oryginalne jest ciasto chlebowe zagniatane z puree ziemniaczanym, a także obwarzanki drożdżowe z oliwą i ze smalcem, z dodatkiem aromatycznych przypraw.

 

W Apulii królują dania z pieca. Nie tylko chleby przygotowuje się w tym centralnym punkcie wielu tutejszych kuchni. Do pieca trafiają także zapiekanki, mięsiwa, małe i duże pieczone pierogi, rozmaite potrawki.

 

Apulijska oliwa ma charakter. Jest intensywna, lekko owocowa, z dużą kwasowością. Dodana do potraw potrafi zdominować ich smak.

 

Słodycze są tu naprawdę wyraziste. To nie jest umiarkowana północ, na południu króluje słodycz do potęgi. Warto spróbować np. zeppoli z cukrem i cynamonem, smażonych w głębokim tłuszczu i podawanych na św. Józefa. Można tu też spróbować ciastek słodzonych miodem lub syropem z moszczu winogronowego. Oj, słodko, słodko.

OCEŃ WPIS

1
liczba głosów: 1
BRAK WPISÓW

DODAJ KOMENTARZ